0 364 224 09 50

Haberler

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU (SGK) İL MÜDÜRÜ ÖMER TÖK’DEN BORSAMIZA ZİYARET.

20.10.2020
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU (SGK) İL MÜDÜRÜ ÖMER TÖK’DEN BORSAMIZA ZİYARET.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Ömer TÖK, Ticaret Borsası Meclis Başkanı Yılmaz Kaya ve Yönetim Kurulu Başkanı Naki Özkubat’a ziyarette bulundu.

Ziyarette, kayıt dışı istihdamın olumsuz yönleri, sigortalı işçi çalıştıran işverenin hem kendisinin kazanacağı, hem de ülkesine kazandıracağı ele alındı.

SGK İl Müdürü Ömer TÖK yaptığı konuşmasında “Sigortasız işçi çalıştırmak, sigortalı çalıştırmaktan daha çok maliyetli ve risklidir. Bir işçiyi 6 ay boyunca sigortasız çalıştırmanın maliyeti, ödenecek primin yaklaşık 10 katıdır. Ayrıca, sigortasız işçinin kaza geçirip çalışamaz duruma gelmesi ya da ölmesi halinde sigortalıya ve yakınlarına yapılacak tüm giderler işverenden talep edilir.

Çalıştırılan işçilerin ücretlerinin eksik bildirilmesi durumu kayıt dışı istihdam olarak değerlendirilmektedir. Bu durumda yine sigortalı başına her ay için 2 asgari ücret tutarında ceza uygulanmaktadır. Bir işçinin 1 yıl boyunca kayıt dışı çalıştırıldığının denetimle anlaşılması halinde ise işverene 26 asgari ücret tutarında ceza uygulanır ve kurumun uyguladığı prim indirimlerinden de yararlanamazlar.” dedi.

Ziyaretten ötürü memnuniyetini dile getiren Kaya ve Özkubat ise, SGK İl Müdürü Ömer TÖK’ün aktarmış olduğu bilgilerin önemine dikkat çekerek, “Üyelerimizi, kayıt dışı istihdamın önlenmesi ile ilgili gereken özeni göstermeye davet ediyoruz.” ifadelerini kullandılar.