0 364 224 09 50

Haberler

ÇORUM LEBLEBİSİ “2.ULUSLARARASI COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER ZİRVESİNDE”

19.09.2019
ÇORUM LEBLEBİSİ “2.ULUSLARARASI COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER ZİRVESİNDE”

Geleneksel ve yöresel ürünlerimizin ekonomik değere dönüşerek tüm dünyaya ulaştırılması ve kültürel değerlerin korunarak hak ettiği yere gelmesi amacıyla ATO Congresium Sergi ve Kongre Sarayında “2.ULUSLARARASI COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER ZİRVESİ” düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın açılışını yaptığı ve Türkiye’nin 7 bölgesinden temsilciler ile 30 farklı ülkeden gelen yabancı misafirlerin katılımıyla gerçekleştirilen “2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi ”ne Çorum Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Naki ÖZKUBAT katıldı.

Çorum Valiliğinin himayesinde, OKA ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğinde açılan stantta ziyaretçilere, Çorum Ticaret Borsası tarafından 14.04.2002 tarihinde tescillenerek patenti alınan “Çorum Leblebisi” ikram edildi. Ayrıca Oğuzlar cevizi, Kargı tulum peyniri, Osmancık pirinci, Mecitözü Halk Eğitim Merkezi tarafından üretilen doğal taş ile naturoil doğal ürünler tanıtıldı.

Zirve kapsamında, Avusturya, İtalya, Gürcistan, Güney Afrika, Ekvador ve Tanzanya'nın da aralarında bulunduğu bazı ülkelerin büyükelçilikleri, Ankara başta olmak üzere çeşitli illerin valilikleri ile oda ve borsalar stant açtı. Stantlarda ülke, bölge ve yörelerin geleneksel ürünleri sergilendi.