0 364 224 09 50

Haberler

YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ BOZBOĞA KÖYÜ MERA ISLAHI VE AMENGİMAN PROJESİ AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI.

27.05.2015
YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ BOZBOĞA KÖYÜ MERA ISLAHI VE AMENGİMAN PROJESİ AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI.

Merkeze bağlı Bozboağa Köyü’nde  ‘Mera Islah ve Amenajman Projesi’ kapsamında ıslah edilen 700 dönümlük mera törenle hizmete açıldı.

Mera açılış törenine Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erkan Elfaz Ermiş, Ticaret Borsası Başkanı Ali Bektaş,  Kültür ve Turizm Müdürü Ali Özüdoğru,  AK Parti İl Genel Meclisi i Grup Başkanvekili Nurettin Karaca, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Çayır Mera ve Yem Bitkileri Daire Başkanlığı Birim Koordinatörü Bülent Akçay,  GOP Üniversitesi Ziraat  Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, HDP Milletvekili Adayları Muharrem Özünel ve Meliha Üşüdür ile Bozboğa köyü sakinleri katıldı.

Bozboğa Köyü Muhtarı Doğan Kara, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Çayır Mera ve Yem Bitkileri Daire Başkanlığı Birim Koordinatörü Bülent Akçay, GOP Üniversitesi Ziraat  Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Karadağ ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erkan Elfaz Ermiş birer açış konuşması yaptılar.

Hayvanların tükettiği yemde tasarruf yaptıklarını belirten Bozboğa Köyü Muhtarı Doğan Kara,’’ Hayvanlarımız şimdi daha kaliteli süt veriyor. Hayvanların tükettiği yemde tasarruf yaptık ve 50-60 bin TL’lik kâr olduğunu gördük. Meramıza hep beraber sahip çıkacağız. Meramızın açılışında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ‘’ dedi.

Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Çayır Mera ve Yem Bitkileri Daire Başkanlığı Birim Koordinatörü Bülent Akçay ise, ‘’ Kaliteli kaba yemin en ucuz ve en kolay temin edildiği kaynaklarımız. En önemli doğal kaynaklarımız olan çayır ve mera alanlarımızı koruyalım. Sürdürülebilir bir üretimin sağlanması ve doğal çevrenin korunması bakımından çayır ve mera alanlarımız ile yem bitkileri ekim sahalarını artırmak ve bu alanları korumaya çalışmak çok büyük önem arz etmektedir ‘’ diye konuştu.

GOP Üniversitesi Ziraat  Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Karadağ da,’’ Meraya sadece gözünüz  gibi bakmak yetmiyor. Meranın sürülüp işgal edilmemesi ve tarlaya çevrilmemesi de gerekiyor. Sizlere sorarım, kendi tapulu araziniz işgal edilse, aynı davranışı mı sergilersiniz? Kesinlikle hayır. Mera alanları bir ülkenin orman, petrol, kömür, bor ve altın gibi milli servetidir. Yıllardır hoyratça kullanılan bu alanları korumak için devletimiz bir yasa çıkarmıştır. Bu yasayı uygulamak vatan borcudur. Devletimiz banka hortumcularının yakasına nasıl yapışıyorsa, mera hortumcularının üzerine de gitmek zorundadır’’ şeklinde konuştu.

Islah projesi ile ilgili bilgi veren Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erkan Elfaz Ermiş ise, şöyle dedi:’’  Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi koordinatörlüğünde teknik ekiple birlikte ıslah edilecek meralarda ön tespitler yapıldıktan sonra gübreleme, yabancı ot mücadelesi, otlatma planlaması, otlatmayı düzenleyici yapılar yapılmaktadır. Bozboğa Köyü merasında ise toplam 700 dönümlük alanda 27 ton gübreleme yapılmış, sınırları belirlemek amacıyla 3.500 metre kanal kazılmış, gölgelik için ağaçlandırma yapılmış, 450 metrekarelik iki adet gölgelik, 4 adet kaşınma fırçası konuşmuştur. İl Özel İdaresi ve muhtarlık katkısıyla sıvat yapılmış olup toplamda yatırım tutarı 250 bin TL olmuştur. Islahı yapılan bu mera üzerinde hayvancılıkla iştigal eden Bozboğa Köyü’nün 150 adet büyükbaş ve 250 adet küçükbaş hayvanı istifade edecektir. Meramız üreticimize hayırlı olsun. Katkılarından dolayı Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü ve Çayır Mera Daire Başkanlığımıza teşekkür ediyorum.”

Halkoyunları gösterisinin ardından köy okulu öğrencileri uçurtma uçurdu.

Program sonunda ‘Sürü Yönetimi Alanı’ kursunda başarılı olan 38 kursiyere belge verildi.

İkramın ardından tören sona erdi.FOTO GALERİ


Çorum Ticaret Borsası / YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ BOZBOĞA KÖYÜ MERA ISLAHI VE AMENGİMAN PROJESİ AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI.

Çorum Ticaret Borsası / YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ BOZBOĞA KÖYÜ MERA ISLAHI VE AMENGİMAN PROJESİ AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI.

Çorum Ticaret Borsası / YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ BOZBOĞA KÖYÜ MERA ISLAHI VE AMENGİMAN PROJESİ AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI.