0 364 224 09 50

Haberler

TOBB Başkanımız M. Rıfat Hisarcıklıoğlu'nun Teşrifleri İle TMO-TOBB Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Sanayi ve Ticaret A.Ş. Çorum Şubesi Açılışı Gerçekleştirildi

20.05.2022
TOBB Başkanımız M. Rıfat Hisarcıklıoğlu'nun Teşrifleri İle TMO-TOBB Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Sanayi ve Ticaret A.Ş. Çorum Şubesi Açılışı Gerçekleştirildi

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu, CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Hitit Üniversitesi Rektörü Ali Osman Öztürk, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Ankara Ticaret Borsası Başkanı Faik Yavuz, TMO-TOBB Lidaş Yönetim Kurulu Başkanı ve Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu, TSO Başkanı Çetin Başaranhıncal, İl İlçe Oda-Borsa Başkanları, siyasi partilerin temsilcileri, daire müdürleri, borsa üyeleri ve davetlilerin katılımı ile TMO-TOBB Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Sanayi ve Ticaret A.Ş. Çorum Şubesinin açılışı gerçekleştirildi. 
 
TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, lisanslı depoculuk kavramını geliştirerek Türkiye’ye kazandırdıklarını, Toprak Mahsulleri Ofisi ile birlikte de lisanslı depoculuğun yaygınlaşmasına öncülük ettiklerini söyledi. Lisansı depolarla ürünlerin hijyenik ve güvenli depolarda saklandığını ve böylece tarım piyasasında istikrarın sağlandığını belirten Hisarcıklıoğlu, “Lisanslı depoculuk yeterli değildi. Ürün İhtisas Borsası lazımdı. Onu da kurduk. Kurulmasını sağladık. Çorum Ticaret Borsası da ortağımız, hep beraber yapıyoruz. Ayrımız gayrımız yok. Lisansı depolar, ürünlerin hijyenik ve güvenli depolarda saklar ve böylece tarım piyasasında istikrarı sağlanır. Tarım ticareti kolaylaşır. Esas önemli olan tarım ticaretini kolaylaştırmaktı. Bu sayede tarım üreticisinin geliri artar, sanayicimize de esas önemli olan arz güvenliği. Yani malı sağlıklı olarak alabileceği bir deposunun olmasıydı” dedi. Tarım, gıda, hayvancılığın dünyanın en stratejik sektörleri olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Önce korona virüs salgını, sonra Rusya-Ukrayna savaşı tüm dünyada artık şunu anladı ki tarım, gıda, hayvancılık dünyanın en stratejik sektörleri. Bu anlamda yatırım yapan tüm kardeşlerimiz kazançlı çıkacak. Çünkü artık herkes kendi, önce kendisi diyor. Hindistan buğday ihracatını kapattı. Allah bize çok güzel bir coğrafya vermiş. Bu açıdan bu coğrafyanın kıymetini bilip hedere etmeden en üst verimliliği almamız lazım. Daha fazla üretim ve gelir için burayı kullanmamız lazım. Çorumlu kardeşlerimizin kullanıyor olması lazım. Lisanslı depoculuk onların gelişimini sağlayacak. Çünkü ürün toprağında yetişir borsada değerlenir. Bu vizyona sahip çıkan Ticaret Borsası Başkanımız Naki Özkubat olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ederim” diye konuştu. 
 
TMO-TOBB Lidaş Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Toplu; “Artık sabahtan akşama kadar satış salonunda oturup 10 lira 10 artırarak 300 ton buğday almıyoruz. Bilgisayar başında duruyor, tıklayarak bin ton, 2 bin ton buğdayı alıp gidiyoruz. Lisanslı depoların yanı sıra TOBB Başkanımızın öngörüleri ve gayretleriyle Türkiye üdün İhtisas Borsası kuruldu. Çorum’daki buğdayı İstanbul’daki finans merkeziyle buluşturduk. Üretici ürününü depoya koyacak dileği bankaya gidip rehin gösterip kredi alabilecek. Lisanslı depoculukta büyük başarılar elde ettik. Üreticiye lisanslı depoların faydalarını yeterine anlatamadık. Bunu anlatmamız gerekiyor” dedi.
 
Ticaret Borsası Başkanı Naki Özkubat ise; “2005 yılında çıkan lisanslı depoculuk yasasından sonra hiçbir sanayici ve yatırımcı lisanslı depo yapmak istemedi. TOBB Başkanımız Rıfat bey TMO ve TOBB işbirliğinde örnek bir çalışmaya imza atarak lisanslı depo kurulumunu sağladı. Bu yaptığımızın yatırımın ilimize çok büyük katkıları var. Bu yatırımın ilimize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.