0 364 224 09 50

Haberler

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Çorum programı kapsamında Çorum Ticaret Borsası’nı ziyaret etti

20.10.2018
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Çorum programı kapsamında Çorum Ticaret Borsası’nı ziyaret etti

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Çorum programı kapsamında Çorum Ticaret Borsası’nı ziyaret etti.

Ziyarette konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Çorum Ticaret Borsası Başkanı ve meclis üyelerine yeni dönemde başarılar dileyerek hayırlı olsun dileklerini iletti.

Hisarcıklıoğlu, Çorum’un tarım ve hayvancılık sektörlerinde önde gelen şehirlerden biri olduğunu söyledi.

Çorum Ticaret Borsası'nın kalite açısından dört dörtlük hizmet verdiğini belirten Hisarcıklıoğlu, "Akreditasyon itibariyle Batı ülkelerinde Almanya'da, Fransa'da, İngiltere'de borsalar hangi standartta hizmet veriyorsa üyelerine, Çorum Ticaret Borsası da bu standartta hizmet veriyor" diye konuştu.

Çorum İli Odalar ve Borsalar Müşterek İstişare Toplantısı ve Ödül Töreni’ne katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Çorum’a hayırlı işler için geldiklerini, ilk olarak, TOBB bünyesinde Çorum OSB’de yaptıkları Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni şimdi de Çorum TSO yeni hizmet binası ve Halkbank Bölge Müdürülüğü'nü açtıklarını söyledi.

Çorum’un bir tarih, kültür ve turizm şehri olduğuna değinen Hisarcıklıoğlu, “Hattuşa/Boğazköy, Alacahöyük gibi zenginlikleriyle adeta bir açık hava müzesidir. Akşemsettin gibi, Ebussuud Efendi gibi, Elvan Çelebi, irfan sahiplerini çıkarmış bir ilim merkezidir. Bugün Çorum, artık bir sanayi şehri haline de geldi. Samsun-Çorum-Ankara hızlı tren projesi sayesinde Çorum, İç Anadolu’yu Karadeniz’e bağlayacaktır. Zenginlikler hep ticaret yolları üzerinde olmuştur” dedi.

Bu yatırımı çok önemli gördüğünü ve takip ettiğini belirten TOBB Başkanı, “Niye? Çünkü İnsanların dünyanın merkezi Çorum’a gelmesini, buradaki tarihi ve kültürel zenginliği daha fazla görmelerini istiyoruz. Ayrıca Evliya Çelebi,  Seyahatnamesinde de yazmış. Bu bölgenin havası, astım hastalarına da iyi gelirmiş. Sadece bunlar mı? Daha Gül Burmanız var, İskilip Dolmanız var, Leblebiniz var. Gastronomi açısından, sanayi, ticaret açısından zenginliğiniz var” şeklinde konuştu.

Hisarcıklıoğlu, tüm bu zenginliklere sahip Çorum’da iş dünyasını en iyi şekilde temsil eden Oda ve Borsa olduğunu, Çorum TSO ve TB’nin Çorum’un gelişmesi ve kalkınması için her zaman elini taşın altına koyduğunu ifade ederek, “Ben, buna bizzat şahidim. Çetin Başkanla TSO Konseyinde, Naki Başkanla da TB Konseyinde birlikte çalışıyoruz. İki başkanımız da sizi orada temsil ediyor. Çorum’da hem Odamız hem de Borsamız akredite. Yani üyelerine 5 yıldızlı hizmet sunuyorlar. Odamız, yeni hizmet binası ile, fiziki kapasite de 5 yıldızlı oldu. Odamız, kalkınma ajansı desteğiyle bir de güneş enerjisi santrali kurmuş. Borsamız da Hitit Üniversitesi ile birlikte “Veteriner Laboratuvarı” kurma çalışmaları yapıyor. Böyle vizyoner başkanlarım olduğu için ben gurur duyuyorum” dedi.

Bu günlerde herkesin merak ettiği, konuştuğu asıl konunun piyasaların ne olacağı sorusu olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “Bir süredir ekonomide bir çalkantı yaşanıyor. Döviz, faiz, enflasyon; 3’ü birden hızla yükseldi. Piyasada gözle görünen bir yavaşlama var, para dönmüyor. TOBB olarak Oda ve Borsalarımız vasıtasıyla, piyasanın ve sizlerin nabzını tuttuk, ilk elden tutuyor, sıkıntılarımızı tek tek topluyoruz. Sonra tüm bunları, hükümetimize iletiyor ve acilen önlem alınmasını talep ediyoruz. Salı günü Osman Bey’in de katıldığı, ülkemizdeki tüm bankaların Genel Müdürleriyle İstanbul’da bir araya geldik. Finans sektörü ile iş dünyasının aynı gemide olduğunu vurguladık. Sizlerin bankalarda yaşadığı sıkıntıları tek tek anlattık.

Sonra Çarşamba günü TOBB’da Hazine ve Maliye, Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanlarımızla bir araya geldik. Burada da ayrıntılı bir şekilde, sizlerden gelen tüm talep ve çözüm önerilerini Bakanlarımıza ilettik. Her bir Bakanımıza şunu özellikle vurguladık. Bu dönem, eldekini muhafaza etme dönemi. Tüccar ve sanayicimizin, ticaret, üretim ve istihdam kapasitesini korumamız lazım. Kapanan her bir işletme, üretimini durduran her bir fabrika, 80 milyonun kaybıdır. Bizler, tüm bu faizlerle, kurlarla, vergilerle ve her gün karşımıza çıkan farklı bürokratik mevzuatla mücadele halindeyiz.

Binbir türlü sıkıntı yaşarken, devletimizden tek isteğimiz, yanımızda olduğunu göstersin, bu iktisadi mücadele ortamında bizi yalnız bırakmasın”.

Asla karamsar olmadığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, son 25 senede yaşanan onlarca kriz ve çalkantıyı nasıl atlattılarsa bunun da üstesinden geleceklerini söyledi.

-Halkbank Genel Müdürü Arslan

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan da faiz ve kur cephesinde ağustos ve eylül ayında bir dalgalanma oluştuğuna dikkat çekti.

Türkiye'nin bu dalgalanmayı hak etmediğine işaret eden Arslan, şunları kaydetti: "Faiz ve kur cephesinde bir dalgalanma oluştu. Bu dalgalanma özellikle yurt dışı piyasalar açısından hak etmediğimiz, ülkemiz ekonomik gerçekleri ile bağdaşmayan değerlendirmelere maruz kaldı. Ama geldiğimiz an itibariyle ben bu dalgalı sürecin geride kaldığına inanıyorum. Ekonomi yönetimimizin güçlü ve kararlı koordinasyonu ile iş dünyasının sorunlarını birinci elden ekonomi yönetimine, siyasi yönetime aktarmasıyla ciddi aksiyonlar alınabiliyor. Önümüzdeki bu istişare sürecinin ve karşılıklı iş birliğinin devam etmesi gerekiyor."

Arslan, Türkiye'nin temel ekonomik verilerinin oldukça güçlü olduğuna vurgu yaparak, şöyle devam etti: "Bankacılık sektörüne baktığımız zamanda elbette temellerinin sağlam olduğunu görüyoruz. Gerek sermayemiz gerek likidite açısından, hızla güçlü bir pozisyona doğru ilerliyoruz. İki özel bankamızın yurt dışından sağlamış olduğu sertifikasyon kredilerini yine uygun mali vadelerle yenilemesi ve Türkiye Cumhuriyeti hazinesinin yurt dışı piyasalardan ihraç tutarının 3 katı kadar talebin gelmesi, ülkemizin ekonomik gücünü yansıtmaktadır. Bu durum yaptığımız akıllı politikalarla devam edecektir. İş dünyamızın çözümsüzlük anlamında herhangi bir endişeye kapılmasına gerek yoktur. Türkiye, zorlu süreçlerden 1995, 1998, 2001, 2009 dalgalanmalarında olduğu gibi güçlenerek çıkmasını başarmıştır."

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Çorum Valisi Necmeddin Kılıç’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Hisarcıklıoğlu, Vali Kılıç'a özel sektöre yaklaşımından dolayı teşekkür etti.

TOBB Başkanı, Türkiye'nin ekonomik sıkıntıları atlattıktan sonra önce 81 ilde, ardından örgütlü oldukları 160 ilçede okul yapacaklarını söyledi.

TOBB'un ekonomik olarak üyelerine sahip çıktığını vurgulayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Kaynaklarımızın hepsini TOBB olarak nefes kredisinde kullanıyoruz. Üyelerimize can suyu olsun diye kullanıyoruz. Halkbank ile yapmış olduğumuz protokol kapsamında bu krediler kullandırılıyor. İnşallah önümüzdeki dönemde rahatladıktan sonra okul yapmaya devam edeceğiz" dedi.