0 364 224 09 50

Haberler

Hitit Üniversitesi ile İş Birliği Protokolü İmzalandı

23.10.2018
Hitit Üniversitesi ile İş Birliği Protokolü İmzalandı

Hitit Üniversitesi Teknik ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokullarında geçilen 3+1 İşyeri Uygulaması Eğitim Modeli’nin işyeri uygulaması ayağının gerçekleştirilmesine yönelik olarak Hitit Üniversitesi ile Çorum Ticaret Borsası, MÜSİAD, ÇOSİAD, TÜMSİAD ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Bu protokol sayesinde üniversite-sanayi iş birliğinin gerçek anlamda işlevlik kazanması, üniversitede yürütülen eğitim ve öğretim faaliyetlerinin reel sektörün ihtiyaçları göz önüne alınarak revize edilmesi, reel sektör ile firmaların ortak faaliyetleri gerçekleştirmesi, işyeri uygulaması için öğrenci sektörde 1 dönem (16 Hafta) istihdam edilerek mesleki tecrübelerinin ve istihdam olanaklarının arttırılması hedefleniyor.

Hitit Üniversitesi Senato Salonu’nda gerçekleştirilen protokol imza törenine Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Baykam, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü ve Meslek Yüksekokulları Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Zekeriya Işık, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Sinan Çalışkan, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ali Şahan, MÜSİAD Çorum Şube Başkanı M. Ahmet Köksal, ÇOSİAD Başkanı Hayri Şamlı, TÜMSİAD Çorum Şube Başkanı Abdurrahman Kılıç, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Naki Özkubat, Çorum Ticaret Borsası Meclis Başkanı Yılmaz Kaya katıldı.

Törende konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Baykam, Üniversitemizdeki mesleki eğitimde 3+1 İşyeri Uygulaması Eğitim Modeli ile yeni bir konsepte geçildiğini ve bu uygulamanın Türkiye’deki ilk uygulamalardan biri olduğunu belirterek söz konusu uygulamayla ilgili imzalanan protokol ile de modelin daha güçlü bir şekilde hayata geçeceğinin altını çizdi. Gelişmiş bir sanayiye sahip olan ilimizin, Üniversitemiz ile güçlü bir bağ kurduğunu ifade eden Prof. Dr. Baykam “Bu güçlü ilişkiyi daha ileriye taşımak için şu an 3+1 modelini başlattık. İlerleyen dönemlerde 7+1 modelini de hayata geçirmeyi planlıyoruz. İmzalamış olduğumuz bu protokol ile sizler 3+1 İşyeri Uygulaması Eğitim Modeli’ne çok önemli katkılar sağlıyorsunuz. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi. Prof. Dr. Baykam, üniversite-sanayi iş birliği ve 3+1 İşyeri Uygulaması Eğitim Modeli’nin hayata geçmesinde Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ın büyük bir kararlılık gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Protokol imza töreninde hazır bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve MÜSİAD, ÇOSİAD, TÜMSİAD ile Çorum Ticaret Borsası Başkanlarından oluşan heyet de her zaman Hitit Üniversitesi’nin yanında olduklarını belirterek 3+1 İşyeri Uygulaması Eğitim Modeli’nin başarılı bir şekilde yürütülmesi için destek vermeye devam edeceklerini vurguladı.